W dniach 3 - 7.10.2022 r. w naszym liceum jest realizowany kolejny etap polsko-niemieckiego projektu wymiany młodzieży #StolenMemory. Uczniowie z niemieckiej szkoły w Bad Oldesloe uczestniczą w warsztatach z naszymi uczniami. Celem kampanii #StolenMemory jest zwrot przedmiotów osobistych byłych więźniów obozów koncentracyjnych ich rodzinom i kultywowanie pamięci o ofiarach II wojny światowej.
Kolejne sukcesy naszych uczniów
W piątek 30 września w Mławie odbył się I Rzut Lekkoatletyczny, w którym udział wzięli również uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Michała Rzeplińskiego.
Europejski Dzień Języków 2022 w I LO w Mławie
Jak co roku - 26 września z inicjatywy Rady Europy obchodzony jest w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Przekonanie, że różnorodność językowa prowadzi do większego wzajemnego porozumienia pomiędzy kulturami oraz jest czynnikiem bogatego dziedzictwa kulturowego sprawia, że także i my Wyspiańczycy podejmujemy się zadania promowania wielojęzyczności.Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek Pani E. Dobiesz oraz Pani W. Dyak licznie włączyli się w obchody tego święta, biorąc udział w wyzwaniach, w których zaprezentowali swoje talenty.
Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów
6Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września.
W naszej szkole uczniowie klasy ID i IID na lekcji matematyki obejrzeli film nakręcony na podstawie książki pt. ,,The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds. Jest to historia małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.
Młodzież wspomniała również Błogosławioną Różę Czacką, która w 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie kilku mórg ziemi w Laskach, rozpoczyna budowę zakładu dla niewidomych. Do wybuchu II wojny światowej, Laski kierowane przez Matkę Czacką stają się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie, przywracające im ludzką godność.
Młodzież w czasie lekcji opowiadała o swoich pasjach i talentach. Każdy spróbował odczytać hasło przygotowane przez nauczycielkę Katarzynę Luks zapisane alfabetem Braille’a „ Pamiętaj! Nie tylko dzisiaj jesteś wyjątkowy”.
Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!
Czasem wystarczy zacząć od kropki…
Zebranie z rodzicami 21 września 2022 r. (środa) o godz. 17.00
Szanowni Państwo w dniu 21 września 2022 r. (środa) o godz. 17.00 w naszej szkole odbędą się zebrania wychowawców klas z rodzicami. Po zebraniu z wychowawcami będzie możliwość rozmowy z nauczycielami przedmiotów. Serdecznie zapraszamy.Dyrektor Marek Kiełbiński.
1.09.2022 r. - Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września 2022 roku progi naszego Liceum przekroczyło 150 uczniów z pięciu klas pierwszych. Tegoroczny nabór jest szczególnie liczny i bardzo obiecujący, biorąc pod uwagę znaczące osiągnięcia punktowe uczniów podczas procesu rekrutacji.
Pani Małgorzata Więckowska odeszła na emeryturę
Po wielu latach pracy w I Liceum Ogolnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Mławie p. Małgorzata Więckowska, - nauczyciel bibliotekarz, przeszła na emeryturę. Dyrektor szkoły p. Marek Kiełbiński podsumował pracę p. Więckowskiej, dziękując jej za promowanie czytelnictwa i talentów wielu uczniów wśród naszej młodzieży, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz organizację Narodowego Czytania w naszej szkole. Podczas zebrania Rady Pedagogicznej koleżanki i koledzy złożyli p. Więckowskiej podziękowania za przekazaną wiedzę, wyrozumiałość i otwartość na wspólne pomysły.
"Kto czyta książki, żyje podwójnie" - powiedziała p. Więckowska cytując Umerto Eco i dziękując całej społeczności szkolnej za wiele lat wspólnej pracy.
Życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz, aby Pani znalazła czas na pielęgnowanie swoich pasji i zainteresowań, a także dobrego zdrowia, pogody ducha i spokoju w życiu osobistym.
Projekt #StolenMemory w I LO
20Młodzież I LO kontynuuje projekt #StolenMemory, uczestnicząc w spotkaniu młodzieży polsko-niemieckiej w Bad Oldesloe. Ponad 150 uczniów wzięło udział w czerwcowym spotkaniu. Młodzież miała możliwość zwiedzenia szkoły, spotkania z uczniami, nauczycielami i dyrekcją. Przy tej okazji dyrektorzy szkół podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy, wymianie młodzieży i reazlizacji dalszych projektów. W trakcie pobytu zwiedziliśmy miasto Schwerin, Wismar i Bad Oldesloe. Współpraca i wymiana młodzieży jest silną motywacją do nauki języków obych, przezwyciężania uprzedzeń, odkrywania podobieństw i różnic, uczy szacunku do tego co własne i co obce. Uczniowie nawiązali wiele znajomości z młodzieżą z innych szkół w Polsce min. z Poznania, Warszawy, Siedlec i Węgrowa oraz młodzieżą niemiecką z Bad Oldesloe.
Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie naszego projektu.
Projekt koordynowany jest przez nauczycielki języka niemieckiego i angielskiego M. Bielską i J. Mieszanek.
Powiatowe Święto Nauki w I LO
27Już po raz drugi nauczyciele i uczniowie I LO w Mławie zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. W uroczystości wzięli udział uczniowie z Mławy, Dąbrowy, Szreńska, Wiśniewa, Wieczfni Kościelnej. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach i udziału w grach edukacyjnych było „ Zadbaj o zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, zasłużeni Wyspiańczycy oraz sponsorzy.
Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO.
Święto szkoły stało się dobrą okazją do podsumowania konkursów i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w powiatowym konkursie „W obiektywie matematyka” oraz szkolnych konkursach: „Fontanna Herona”, „ Piramida Sierpińskiego”.
Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych: „Zrównoważony rozwój”, doświadczeniach chemicznych, zwiedzanie wystawy „Wynalazki Leonarda da Vinci”, prac konkursowych: „Fontanna Herona”, „Piramida Sierpińskiego”, poruszanie się w rozszerzonej rzeczywistości za pomocą okularów VR oraz sprawdzenie znajomości języka niemieckiego.
I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady „zrównoważony rozwój”:
- „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
- „Wodne wyzwania”
- „Wiedza to potęgi klucz”
- „Wodna gra terenowa”
- „Globotropiciele”
- „Deutsch macht Spaß”
Na wszystkich uczestników czekały nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.
Pragniemy im jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować:
- Starosta Powiatu Mławskiego
- Burmistrz Miasta Mława
- Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów Liceum i Gimnazjum im. S. Wyspiańskiego w Mławie
- Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie
- Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków"WOD-KAN" Sp. z o.o. w Mławie
- Robert Szczepkowski Piekarnia Cukiernia Szczepkowscy w Mławie
- Maria Koźlakiewicz
- Maciej Brzozowski
- Mateusz Bielski Alfa Medic Przychodnia Rodzinna w Mławie
- I Liceum Ogólnokształcące i Rada Rodziców
- Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie
- Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
- Wydawnictwo WSiP
- Oficyna Edukacyjna KRZYSZTOF PAZDRO
- Ambasada Niemiec
- Ambasada Szwajcarii
- Instytut Austriacki
- Wydawnictwo LektorKlett
Nagrodzeni uczniowie I LO w Mławie:
Konkurs „Piramida Sierpińskiego”:
I MIEJSCE Zuzanna Brzezińska 1d
Damian Jankowski 1c
II MIEJSCE Oliwia Lalak 2e
Ksawier Kulasiński 2d
III MIEJSCE Zofia Przybylska 3Ap
Natalia Tomczak 1b
Zuzanna Sobiecka 3Cp
Rozstrzygnięcie IV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "W obiektywie matematyka".
JURY IV EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” OBRADOWAŁO W DNIACH 03.06-05.06.2022 r.
Komisja w składzie:
• mgr Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki, przewodnicząca,
• mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,
• mgr Ewa Luks - nauczyciel matematyki,
• mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki,
doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość
i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia wyłoniła następujących laureatów, wyróżnionych
i nominowanych do wystawy:Miejsce
Tytuł
Imię i nazwisko
Klasa
Szkoła
Opiekun
I
Średnice i promienie
Aniela Stachów
klasa 7a
Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie
Sylwia Zakobielska
II
Wkoło nieba
Aleksandra Mystkowska
klasa 7a
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kuligowskiego w Szreńsku
Urszula Rembecka
III
Twierdzenie Talesa
Julia Oprawa
klasa 7
Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku Szkoła
Agnieszka Żułtowska
Wyróżnienie I
Pod linijkę
Piotr Wiśniewski
klasa 8c
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie
Katarzyna Staniszewska
Wyróżnienie I
Trójkąty
Laura Tomkiel
klasa 6
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie
Marlena Olewnik
Wyróżnienie I
Koło i okrąg
Nikodem Rogowski
klasa 6d
Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie
Agnieszka Matusiak
Wyróżnienie II
Katy wpisane i środkowe
Gracjan Gregorczyk
Klasa 8s
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie
Gawlikowski Jerzy
Wyróżnienie II
Równanie w pozornym
Oliwia Rudnicka
klasa 8
Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie
Iwona Chmielewska
Wyróżnienie III
Eko-kąty
Lena Kołakowska
klasa 8a
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej
Agnieszka Matusiak
Wyróżnienie III
Proste równoległe
Zuzanna Tarnowska
klasa 6b
Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie
Marzena Dęby
Tegoroczna edycja Konkursu miała charakter powiatowy. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z Mławy, Wieczfni Kościelnej, Niedzborza, Dąbrowy, Szreńska. Celem Konkursu było zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki, spojrzenie na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznienie swoich myśli na fotografii.
Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy fotografie oraz ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i opiekunom składamy serdeczne gratulacje
i zapraszamy do kolejnej V edycji Konkursu.Nagrody i dyplomy dla laureatów oraz opiekunów zostaną przekazane zgodnie z regulaminem.
mgr Anna Brzozowska - przewodnicząca Jury Konkursu, nauczyciel matematyki,
mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,
mgr Ewa Luks - nauczyciel matematyki,
mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki
w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
5
Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".
4Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.
Udział uczniów w projekcie STEM
Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych
Nasi uczniowie dzięki temu projektowi mieli szansę na podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego.
Dzień Otwarty w naszej szkole
1621 kwietnia odwiedziło nas tak wielu uczniów, że Stanisław Wyspiański byłby szczęśliwy. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapraszali ósmoklasistów wraz z opiekunami do zwiedzania szkoły oraz poszczególnych sal lekcyjnych.
Najważniejszym miejscem Dnia Otwartego była hala sportowa, w której wiele się działo!!! Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali młodzym koleżankom i kolegom profile klas oraz swoje pasje i zainteresowania. W hali królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły.
Ten wyjątkowy dzień był przede wszystkim dniem otwartym na zrozumienie, życzliwość, a przede wszystkim integrację młodych ludzi. Cóż dodać ... Wstąp w Wyspiańskiego progi, z nim otwarte wszyskie drogi :)
Wymiana uczniów I LO w Mławie i gimnazjum w Hersbruck
W dniach od 16 do 19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie online, którą poprowadziły wolontariuszki fundacji z Krzyżowej (Kreisau). Organizacja ta wspiera polsko – niemiecką współpracę, realizując projekty edukacji historycznej. Ich celem jest dążenie do przezwyciężania podziałów oraz rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku i dialogu.
Dzięki tej wymianie uczniowie z klas Ie, 2c i 3b poznawali się z niemieckimi partnerami, przedstawiali swoje rodzinne miasta oraz prowadzili rozmowy na temat niesprawiedliwości we współczesnym świecie. Gry integracyjne oraz praca w międzynarodowych grupach ułatwiły wzajemne poznawanie się oraz zagwarantowały serdeczną atmosferę podczas warsztatów.
Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych uczniów, ich otwartości na świat oraz wysokiego poziomu znajomości języków obcych.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich
29 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich po gimnazjum Serdeczne podziękowania dla młodzieży, która uświetniła zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w czasie uroczystego apelu.
Koncert Wielkanocny
2 kwietnia w naszym Liceum odbył się "Koncert Wielkanocny Solidarni z Ukraina". Koncert połączyliśmy z zakończeniem wielkanocnej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, organizowanej w naszej szkole w ostatnich dniach. Wszystkie upominki z przyniesionych darów przygotowali wolontariusze naszego Liceum. Następnie przekazaliśmy je uchodźcom z Ukrainy z okazji Świąt Wielkanocnych.
Film o doktorze Józefie Witwickim nagrodzony
Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie wzięła udział w konkursie Zrób-my Nasz-Film ,,Historie zapisane w obrazie. To już V edycja organizowana przez OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu było zainspirowanie do tworzenia własnych opowieści, filmowych portretów oraz pokazanie postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska.Uczniowie mławskiego I LO stworzyli film o doktorze Józefie Witwickim - ofiarnym lekarzu i społeczniku, który za swoją działalność i związki z Armią Krajową został stracony w 1944 roku w Forcie III w Pomiechówku - straszliwym miejscu kaźni stworzonym przez hitlerowców dla Polaków z Mazowsza. Realizacja tego projektu spotykała się z pozytywnym przyjęciem lokalnej społeczności zainteresowanej historią. W biografii dra Witwickiego od dawna mławianie widzieli materiał na ciekawy film. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszła młodzież, która pod opieką swoich nauczycieli upamiętniła człowieka, który w latach wojennej pożogi umiał pięknie żyć i dawał dowody swojej niezłomności i człowieczeństwa.Organizatorzy docenili starania młodych filmowców z Mławy i przyznali im III miejsce w zmaganiach konkursowych. Wypada mieć nadzieję, że nagrodzeni w przyszłości zasilą szeregi polskich dokumentalistów.
Nad przygotowaniem filmu czuwali p. Ewa LUks, p. Anna Lempek oraz p. Piotr Grzegorowski. Gratulujemy!!!
https://linkd.pl/pef2f
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w naszej szkole.
2Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Tegoroczna akcja odbywa się w czasie, gdy za naszą granicą znów giną ludzie - gdy mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem "Miłość" jest także manifestacją sprzeciwu wobec wojny, przeciwko wszekiej agresji.
Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły pana dr Leszka Arenta, historyka, wieloletniego dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz autora książki "Mława w latach 1945-1957", który przybliżył powojenną historię naszego miasta.
Spotkanie zorganizowały p. Małgorzata Bielska i pani Maria Łukaszewska. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tegorocznej akcji "Żonkile" pani Jolancie Kordulewskiej.
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na ciasto urodzinowe liczby Pi
W dniu 14.03.2022 r. został ogłoszony szkolny Konkursu na ciasto urodzinowe dla Liczby Pi. W konkursie wzięło udział wielu uczniów, których wypieki zachwyciły zarówno wyglądem jak i smakiem. W drodze głosowania na szkolnym Facebooku zostały wyłonione trzy najpiękniejsze ciasta urodzinowe dla Liczby Pi.
I miejsce - Zuzanna Dumińska i Adam Powązka z klasy 2a - uczniowie pani Anny Brzozowskiej,
II miejsce - Oliwia Lalak z klasy 2e - uczennica pani Agnieszki Sosnowskiej,
III miejsce - Kornelia Lewandowska z klasy 1d - uczennica pani Ewy Luks.
Gratulujemy!
Kolejny sukces naszych uczniów
1 kwietnia 2022r. w Warszawie na Politechnice Warszawskiej 7 uczniów z klasy III B p : Hubert Kasprowicz, Aleksandra Kowalska, Tomasz Olszewski, Michał Ragus, Adam Rogowski, Bartosz Rutkowski, Radosław Sadza naszej szkoły reprezentowali w II etapie Konkursu Geoinformatycznego i wszyscy zakwalifikowali się do finału. Finał również odbył się 01.04.2022r., gdzie Tomasz Olszewski został Laureatem - III miejsce i zdobył indeks na kierunek Geoinformatyki na Politechnice Warszawskiej. Pozostali uczniowie są Finalistami. Wszyscy uczniowie otrzymali Dyplom i wiele prezentów m.innymi zegarek elektroniczny, power bank, kubki termiczne, książki, długopisy, notesy itd.Uczniowie są bardzo zadowoleni ponieważ w ciekawy sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę u umiejętności po kierunkiem nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Nasza szkoła ma ponad 100 lat
Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim. Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO. Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.
Misja szkoły:
Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata,
byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną
drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością.
Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.
- Nadrzędną wartością, którą się kierujemy sie w naszej pracy jest drugi człowiek- jego potrzeby i oczekiwania.
- Nadrzędnym celem naszej szkoły jest jak najpełniejszy rozwój człowieka obejmujący jego uczucia, emocje oraz sprawność fizyczną i dbałość o zdrowie, a także przygotowanie do życia w zgodzie z ludźmi, przyroda i samym sobą.
- Przygotowujemy uczniów do pełnienia rożnych ról przez szacunek dla wspólnego dobra poznawanie tradycji narodowych i dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie postaw patriotycznych.
- Opieramy swoje działania na takich wartościach jak miłość, wolność i tolerancja.
- Propagujemy pogląd ze nauka jest procesem trwającym całe życie.
Aktualności
Światowy Dzień Poezji
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promowanie czytania, pisania, publikowania oraz nauczania poezji na całym świecie. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.
W naszej Bibliotece Szkolnej 20.03.2025 r. odbył się Światowy Dzień Poezji. Na początku naszego spotkania przedstawiłem historię Światowego Dnia Poezji oraz biografię i dorobek literacki poety Antoniego Słonimskiego. Później mieliśmy okazję wysłuchać wyjątkowych interpretacji wierszy Antoniego Słonimskiego patrona roku 2025 w wykonaniu p. Marii Łukaszewskiej oraz uczniów klasy II B.
Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem I grupy było wykonanie pracy plastycznej do wiersza Antoniego Słonimskiego ” Jaskółka” dowolną techniką. Uczniowie wykazali się wyjątkową kreatywnością i wykonali przepiękną pracę inspirowaną wierszem poety.
Kolejną niesamowitą formą wyrażania siebie, swoich myśli i uczuć był kolaż poetycki. Polegał na składaniu wierszy z wyciętych wyrażeń. Uczniowie otrzymali karteczki z tekstami i według własnej inwencji tworzyli wiersze i przedstawiali je pozostałym uczestnikom akcji. Prace uczniów można obejrzeć w bibliotece szkolnej.
Uczestnicy bardzo aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu, dzielili się własnymi pomysłami, tworząc własną poezję. Pięknie czytali wiersze poety.
Dziękuję wszystkim za udział i zaangażowanie w wydarzeniu promującym poezję i czytanie.
Światowy Dzień Poezji przygotował Marek Morzy.
Projekt #StolenMemory – wspólna inicjatywa uczniów z Polski i Niemiec
W dniach 23–28 marca 2025 roku w Będlewie koło Poznania w Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym Instytutu Matematycznego PAN odbyła się kolejna edycja międzynarodowego projektu StolenMemory, w której uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej z Bad Oldesloe. Celem tej inicjatywy jest odnajdywanie rodzin poszkodowanych przez II wojnę światową i zwracanie im rodzinnych pamiątek.
59To były niezapomniane dni, pełne emocji, refleksji i nowych doświadczeń. Program wydarzenia obejmował zarówno działania związane z historycznym aspektem projektu, jak i liczne wycieczki integracyjne. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić fabrykę Volkswagena we Wrześni, gdzie poznali nowoczesne technologie produkcji samochodów. Nie zabrakło także czasu na poznawanie Poznania – jego zabytków i historii. Ważnym punktem programu była również wizyta w miejscu pamięci Fort VII, który w czasie II wojny światowej był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym na ziemiach polskich.
Spotkanie polskich i niemieckich uczniów nie ograniczało się jedynie do pracy nad projektem. Wspólne rozmowy, zabawy i czas spędzony na integracji pozwoliły na nawiązanie nowych przyjaźni i pogłębienie relacji między młodymi ludźmi z obu krajów. Takie inicjatywy mają ogromne znaczenie nie tylko dla pielęgnowania pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed lat, ale także dla budowania przyszłości opartej na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.
Projekt StolenMemory to nie tylko edukacja historyczna, ale również realne działania, które pozwalają ocalić fragmenty rodzinnych historii i zwrócić potomkom ofiar ich utracone pamiątki. Dzięki zaangażowaniu młodzieży kolejne rodziny mogą odzyskać cząstkę swojej przeszłości, a pamięć o tych, którzy cierpieli w czasie wojny, nie zostaje zapomniana.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Radę Rodziców przy I LO.
Zmarła Pani Maria Nowosielska, ceniona nauczycielka języka rosyjskiego w ILO w latach 1963-1988
Przepełnieni smutkiem informujemy, że zmarła Pani Maria Nowosielska, ceniona nauczycielka języka rosyjskiego w latach 1963-1988. Była doskonałym pracownikiem, wspaniałym nauczycielem, serdecznym i oddanym uczniom. W 2013 roku na wniosek absolwentów i pracowników została wyróżniona statuetką „Zasłużony Wyspiańczyk”, przyznawaną za szczególne zasługi dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
W 2016 roku burmistrz Sławomir Kowalewski uhonorował ją medalem „Zasłużony dla Miasta Mława” za wieloletnią pracę i zaangażowanie na rzecz miasta. Jej lekcje pełne zaangażowania i troski o uczniów na zawsze pozostaną w pamięci absolwentów. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 29 marca, o godzinie 13:00 na cmentarzu parafialnym w Mławie. Składamy serdeczne kondolencje rodzinie i bliskim.
Renowacja elewacji zabytkowego budynku liceum w Mławie
W 2024 roku zabytkowy budynek liceum w Mławie przeszedł kompleksowy remont elewacji, który pozwolił na przywrócenie dawnej świetności tej historycznej budowli."Prace objęły nie tylko odnowienie fasady, ale również modernizację systemu orynnowania, renowację drzwi frontowych oraz malowanie frontu, co znacząco wpłynęło na estetykę i funkcjonalność obiektu" - mówi dyrektor Marek Kiełbiński. Wartość inwestycji 495 tysięcy złotycjh dofinansowane ze środków rządowych.
Budynek liceum, będący jednym z ważniejszych zabytków architektonicznych Mławy, od lat wymagał gruntownej renowacji. Elewacja, naznaczona upływem czasu, nosiła ślady uszkodzeń spowodowanych działaniem warunków atmosferycznych, a także wymagała odświeżenia kolorystycznego, aby zachować swój historyczny charakter. Prace remontowe rozpoczęły się od dokładnego oczyszczenia powierzchni ścian, usunięcia starych, uszkodzonych tynków i przygotowania podłoża pod nowe warstwy. Następnie zastosowano wysokiej jakości materiały, zgodne z wymaganiami konserwatorskimi, co pozwoliło na zachowanie autentyczności budynku.
Utworzenie ekopracowni w I Liceum Ogólnokształcącym
Nasi uczniowie brali udział w przyogotowaniu wniosku o „Utworzenie ekopracowni w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie”, ich rola polegała na nagraniu filmu opisującego potrzeby szkoły oraz przygotowaniu planu zajęć edukacyjnych. Projekt został rozpatrzony pozytywnie i szkoła otrzymała dofinansowanie dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 44829,90 zł. Dzięki dofinansowaniu do pracowni przyrodniczej zakupiono 30 ławek, 30 krzeseł z ergonomicznym oparciem, 2 regały i szafę, a także pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjniają proces nauczania. Szkoła pozyskała nowoczesny monitor interaktywny, mikroskopy wraz z preparatami oraz praktyczne modele edukacyjne.
Wyróżnienie European Language Label
1Nasza szkoła z prestiżowym wyróżnieniem European Language Label!
Podczas uroczystej gali FRSE mieliśmy zaszczyt odebrać statuetkę European Language Label, która jest dowodem uznania dla naszych działań na rzecz edukacji językowej i międzykulturowej!
To wyróżnienie otrzymaliśmy za realizację dwóch wyjątkowych projektów:
“Aus der Vergangenheit lernen und gemeinsam Brücken für die Zukunft bauen”, gdzie poprzez refleksję nad przeszłością budowaliśmy mosty porozumienia, współpracy i tolerancji – wartości tak ważne w dzisiejszym świecie.
“Stolen Memory”, w którym nasi uczniowie z zaangażowaniem odkrywali historie związane z II wojną światową, ucząc się o ludzkiej godności, pamięci i odpowiedzialności, a jednocześnie doskonaląc swoje kompetencje językowe.
To wyróżnienie jest dla nas ogromną motywacją do dalszego działania! Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz partnerom, którzy byli częścią tych projektów. Wasza pasja, zaangażowanie i ciężka praca to fundament tego sukcesu!
Razem udowadniamy, że edukacja językowa to coś więcej niż nauka słówek – to otwieranie się na świat, budowanie dialogu i kształtowanie lepszej przyszłości.
Dziękujemy FRSE za docenienie naszych działań!
#EuropeanLanguageLabel #FRSE #Edukacja ##StolenMemory # Erasmus+
Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Litomierzycach (Czechy) od 24.11. do 30.11.2024 r.
„UPROOTED – (HI)STORIES OF STOLEN CHILDREN DURING WORLD WAR II“ – to tytuł projektu Erasmus+, w realizacji którego wzięła udział grupa młodzieży I LO w Mławie.
Uczestnicy z Polski, Niemiec, Ukrainy i Czech w miastach Litomierzyce i Terezin pracowali nad projektem historycznym, dotyczącym uprowadzonych dzieci w czasie II wojny światowej. Temat bardzo trudny, ale i aktualny zarazem, dlatego nie obyło się bez nawiązania do sytuacji w Ukrainie.
Współpraca była bardzo intensywna, angażująca, ale przyniosła uczestnikom dużo korzyści i satysfakcji. Warsztaty prowadzone były różnymi metodami, z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz narzędzi technologicznych (tworzenie scenariuszy, krótkich filmów, podcastów, wyrażanie swojej tożsamości poprzez sztukę.) Imponujące efekty uzyskane zostały dzięki bardzo dobrej znajomości j. angielskiego i twórczej pracy w grupach międzynarodowych. Mamy nadzieję, że integracja młodzieży oraz zawarte nowe znajomości przetrwają na długo i przyczynią się do kształtowania świadomości i pokojowych postaw młodego pokolenia.
Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej
W ramach wymiany młodzieży odwiedziliśmy naszą partnerską szkołę Kurfürst-Balduin-Gymnasium w Münstermaifeld. Pierwszego dnia po oficjalnym powitaniu przez Panią Dyrektor Christinę Hofmann nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach oraz zwiedzali szkołę z niemieckimi rówieśnikami. Młodzież miała okazję zobaczyć, jak wygląda życie szkolne w Niemczech i poznać lokalny system edukacyjny, co stało się powodem do wymiany doświadczeń.
36Niezapomnianym doświadczeniem jest wizyta w malowniczo umieszczonym w zamku Burg Eltz. Ta średniowieczna budowla, zachowana w niemal nienaruszonym stanie, przeniesiona nas w czasach historycznych. Spacerując po zabytkowych komnatach i słuchając historii, uczniowie mieli zapewnione dostarczenie fascynującej lekcji historii.
Niezbędnym ważnym elementem było zwiedzanie Landtagu w Moguncji. Wizyta w regionalnym parlamencie to praktyczna wiedza z zakresu edukacji obywatelskiej – nasi uczniowie poznali zasady działania demokratycznego systemu niemieckiego i dowiedzieli się, jak funkcjonuje Landtag w Nadrenii-Palatynacie.
Podczas wyjazdu do Kolonii zwiedziliśmy Katedrę Kolońską, słynną gotycką budowlę, która wywarła na nas ogromne wrażenie. Spacer po starówce, widok na Ren i atmosfera miasta to niezapomniane chwile.
Wymiana z Kurfürst-Balduin-Gymnasium dla naszych uczniów nie tylko poszerzenie wiedzy, ale także możliwość do nawiązania międzynarodowych relacji i rozwijania wrażliwości na inne kultury.
Z niecierpliwością czekamy na nasze koleżanki i kolegów z Niemiec, którzy odwiedzą nas w czerwcu.
Otwarcie wystawy plenerowej #StolenMemory
W parku miejskim została otwarta wystawa #StolenMemory, która porusza serca i umysły. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie przygotowali poruszające wspomnienia związane z udziałem w tym wyjątkowym projekcie, przywracającym pamięć o losach ofiar nazistowskiego terroru.
5Podczas uroczystości otwarcia mieliśmy zaszczyt gościć wybitnych prelegentów, w tym starostę mławskiego, burmistrza, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie, przedstawiciela Arolsen Archives, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie, którzy podkreślili znaczenie pielęgnowania pamięci historycznej i edukacji młodzieży w duchu poszanowania praw człowieka.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie odbędzie się 2 września 2024 r. według następującego harmonogramu:
8.30 – 9.00 spotkanie klas pierwszych z wychowawcami w wyznaczonych salach
9.00 – 9.45 spotkanie z Dyrektorem Szkoły i Radą Pedagogiczną (duża hala sportowa)
9.45 – 10.30 spotkanie z wychowawcami w wyznaczonych salach (godzina wychowawcza)
W tym dniu obowiązuje strój galowy.
Uczniowie klas 1 i 3 zajmują miejsca na dolnych trybunach, uczniowie klas 2 i 4 na górnych trybunach.
Klasa 1A humanistyczno - politechniczna – sala 11
Klasa 1B medyczna – sala 31
Projekt uczniów I LO w Mławie uhonorowany II miejscem w ogólnopolskim konkursie „Nasz projekt eTwinning 2024”
Projekt młodzieży I LO w Mławie „Aus der Vergangenheit lernen und gemeinsam Brücken in die Zukunft bauen“ , realizowany z uczniami z Hersbruck (Niemcy) i Mödling (Austria) został doceniony przez jury i uhonorowany II miejscem w ogólnopolskim konkursie „Nasz projekt eTwinning 2024”.
Jest to dla uczestników i koordynatorów ogromny sukces, który daje potwierdzenie wysokich możliwości i umiejętności młodzieży I LO oraz motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań.
Projekt podejmuje tematykę trudnej wspólnej historii Polski, Niemiec i Austrii okresu II wojny światowej.
Poznawanie historii jest bardzo ważnym elementem kształcenia młodego pokolenia. Odradzanie się ruchu narodowego socjalizmu może spowodować zburzenie porządku świata w formie nadawanej mu mozolnie od zakończenia II wojny światowej.
Misję edukowania młodzieży i odpowiedzialność za kształtowanie jej właściwych postaw ponoszą nauczyciele. Ważne więc, aby wyciągali wnioski z przeszłości i pracowali na rzecz wzajemnego zrozumienia, ponieważ jest ono warunkiem pokojowego współistnienia kolejnych pokoleń.
Filmik prezentujący projekt na gali wręczenia nagród:
https://www.youtube.com/watch?v=9ivmbAqtz9o
E-book zawierający wszystkie działania projektowe:
koordynatorki projektu:
Edyta Dobiesz-Jąderko
Wioleta Dyak
POWIATOWE ŚWIĘTO NAUKI
W środę, 5 czerwca 2024 r., w naszej szkole odbyła się VII edycja „Powiatowego Święta Nauki im. profesora Tadeusza Korzybskiego”, pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim”, organizowanego przez nasze liceum oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.
32Święto to kierowane jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu mławskiego i ma na celu edukację proekologiczną oraz zaciekawienie różnymi obliczami nauk. VII edycja „Powiatowego Święta Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego” to hołd składany temu niezwykłemu Wyspiańczykowi. Każda edycja miała inny temat przewodni i zadanie konkursowe. Projekty te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Są nie tylko ważne ze względu na ich przesłanie, ale stanowią też ciekawą propozycję spędzenia czasu, zapewniając jednocześnie naukę i dobrą zabawę. Warto również zaznaczyć, że hasło tegorocznej edycji nie jest przypadkowe, bowiem uchwałą z 21 listopada 2023 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 na Mazowszu Rokiem Stanisława Grzebskiego - polskiego renesansowego uczonego, profesora Akademii Krakowskiej.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: przedstawiciele władz powiatu oraz Miasta Mławy, prezes i członkowie Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, pani Blanka Wyszyńska Walczak – stryjeczna wnuczka profesora Tadeusza Korzybskiego, a także nasi wybitni Absolwenci. Za objęcie honorowego patronatu serdecznie dziękujemy: Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty, Staroście Mławskiemu i Burmistrzowi Miasta Mławy.
Z okazji Święta Nauki w naszej szkole gościliśmy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mławy i okolic, wraz z nauczycielami. Uroczystość rozpoczęliśmy częścią oficjalną. W jej trakcie, dzięki prezentacjom przygotowanym przez uczniów klasy 3A: Zuzannę Olszewską i Piotra Parypińskiego oraz Sandrę Wierzbicką i Jana Ziemlewicza, dowiedzieliśmy się nieco więcej o dwóch niezwykle ważnych dla tegorocznej uroczystości postaciach: Stanisławie Grzepskim i Tekli Bądarzewskiej. Obejrzeliśmy również film przybliżający sylwetkę profesora Tadeusza Wacława Korzybskiego.
Następnie ogłoszone zostały rozstrzygnięcia kilku konkursów:
- „Widziane w Mławie”
W VII edycji Święta Nauki postawiono przed uczestnikami zadanie wykonania fotografii do konkursu „Widziane w Mławie”. Zdjęcia miały przedstawiać Mławę i być inspirowane fotografiami prof. Tadeusza Korzybskiego, które przywoził z podróży po Polsce i Europie. Profesor fotografował przede wszystkim architekturę miejsc, w których przebywał. Stosował ciekawą i nietuzinkową perspektywę. Nagrodą w konkursie był album z pracami młodych artystów. Pozycja ta została wydana przez Fundację ARS Nostra. Jury, któremu przewodniczyła pani Blanka Wyszyńska Walczak – historyk sztuk, przyznało tytuł laureata wszystkim uczestnikom konkursu.
L.p.
Imię i nazwisko
klasa
szkoła
1
Franciszek Tadrzak
1 C
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
2
Gabriela Gwarda
1 A
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
3
Urszula Chodubska
1 A
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
4
Nicola Śmiecińska
1 A
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
5
Weronika Bojarska
1 A
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
6
Amelia Najduk
2 D
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
7
Przemysław Siwek
3 TI
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
8
Dominika Koźniewska
2 TR
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
9
Jakubowski Filip
1 TI
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
10
Amelia Kuczalska
2 TE
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
11
Karol Pagórski
3 TI
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
12
Amelia Wiśniewska
2 TR
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
13
Anna Bińkiewicz
2 TR
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
14
Bartosz Zółtowski
1 TE
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
15
Jakub Strzeszewski
2 TR
Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie
- „Geometria w obiektywie”
Podczas Święta Nauki zostały również wręczone nagrody laureatom i wyróżnionym w powiatowym konkursie „Geometria w obiektywie”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych.Miejsce
Tytuł
Imię i nazwisko
Szkoła
Opiekun
I
Kolorowa symetria osiowa
Gabriela Koźlakiewicz
Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie
Wioleta Nadratowska
II
Krata perspektywiczna nad mozaiką miejskich wielokątów
Maja Maruszewska
Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie
Marzena Adamiak
III
Okrąg w spirali
Amelia Marcinkowska
Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iłowie - Osadzie
Lidia Rogozińska
Wyróżnienie
Sześciokąt zaklęty w tulipanieTobiasz Kosiorek
Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie
Anna Więckowska
Wyróżnienie
Łamana otwarta
Amelia Dęby
Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie
Katarzyna Cechowska
Wyróżnienie
Kwadratowa nieskończonośćJan Bryks
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie
Elżbieta Kaszubska
Wyróżnienie
Punkty na prostej
Karolina Gołębiewska
Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Mławie
Marzena Dęby
Wyróżnienie
Ulotna KulaJakub Dębski
Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iłowie - Osadzie
Lidia Rogozińska
Wyróżnienie
Koła współśrodkoweAleksandra Rudnik
Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum
Wioleta Nadratowska
Wyróżnienie
Siedmiokąt
Zofia Kordulewska
Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Mławie
Marzena Dęby
Wyróżnienie
Prostokątne osiedle
Dawid Sobotka
Szkoła Podstawowej nr 7 im. Z. Morawskiej w Mławie
Anna Szymańska
Wyróżnienie
Letnia geometriaBarbara Kordulewska
Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Mławie
Janusz Szczepkowski
- „Lapbook”
Ze Świętem Nauki był związany również konkurs na stworzenie pracy w formie lapbooka, w którym umieszczone miały być informacje o Stanisławie Grzepskim. Skierowany był on do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jury nagrodziło następujących uczniów:
L.p.
Imię i nazwisko
Miejsce
Klasa
Szkoła
Opiekun
1.
Dawid Sobotka
1ex aequo
VIIc
SP7
Anna Szymańska
2.
Karolina Falkowska
1ex aequo
VIIa
SP2
Elżbieta Kaszubska
3.
Nadia Kucińska
1ex aequo
VIb
SP3
Iwona Cieślińska
4.
Liliana Olszewska,
Agata Kamińska,
Julita Szymańska
2ex aequo
VIIb
SP7
Wiesława Chmielewska
5.
Maja Maruszewska
2ex aequo
VIIa
SP1
Marzena Adamiak
6.
Maria Bednarska
3ex aequo
VIIa
SP2
Elżbieta Kaszubska
7.
Zofia Kordulewska
3ex aequo
VIIIb
SP6
Marzena Dęby
8.
Gabriela Sosińska
I wyróżnienie
VII
SP7
Anna Szymańska
9.
Jakub Szymański
I wyróżnienie
VIIc
SP7
Anna Szymańska
10.
Mateusz Wypych
II wyróżnienie
VI
SP4
Iwona Cieślińska
11.
Gabriela Koźlakiewicz
II wyróżnienie
VIII
SSP Wyspianum
Wioleta Nadratowska
12.
Franciszek Sych
III wyróżnienie
VIa
SP2
Elżbieta Kaszubska
13.
Martyna Robaczyńska
III wyróżnienie
VId
SP7
Wiesława Chmielewska
14.
Michalina Bukowska
wyróżnienie
VIa
SP2
Elżbieta Kaszubska
15.
Marcel Zalewski
wyróżnienie
VIa
SP2
Elżbieta Kaszubska
16.
Amelia Wiśniewska
wyróżnienie
VId
SP7
Wiesława Chmielewska
17.
Alicja Żebrowska
wyróżnienie
VII
SP7
Wiesława Chmielewska
18.
Michliana Wodzyńska
wyróżnienie
VII
SP3
Iwona Cieślińska
19.
Jan Bryks
wyróżnienie
VI
SP2
Elżbieta Kaszubska
20.
Martyna Dworznicka
wyróżnienie
VII
SP3
Iwona Cieślińska
21.
Amelia Dziembowska
wyróżnienie
VI
SP2
Elżbieta Kaszubska
22.
Amelia Domżalska
wyróżnienie
VIa
SP4
Iwona Cieślińska
23.
Aleksandra Kaźmierska, Izabela Kaźmierska
wyróżnienie
VIb
SP3
Iwona Cieślińska
4. „Matematyka z Grzepskim”
26 kwietnia w naszej szkole uczniowie klas II i III przystąpili do rywalizacji w konkursie „Matematyka z Grzepskim”, odbywającym się na platformie „Kahoot!”. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:
I MIEJSCE: Jakub Godlewski (klasa 3C)
II MIEJSCE: Michał Kaszubski (klasa 3E)
III MIEJSCE: Zofia Burczyk (klasa 2C)
IV MIEJSCE: Michał Stolarczyk (klasa 2D)
V MIEJSCE: Magdalena Wiącek (klasa 3B)
VI MIEJSCE: Michał Czarnecki (klasa 3C)5. „Fontanna Herona” i „Maszyna Goldberga”
W trakcie uroczystości rozstrzygnięte zostały również dwa konkursy zorganizowane przez naszych nauczycieli fizyki: panią Mariolę Szczepkowską i pana Piotra Grzegorowskiego. Zadaniem uczniów było wykonanie Fontanny Herona lub Maszyny Goldberga. Prace znalazły się na wystawie w sali gimnastycznej i przed wejściem do niej.- „Fontanna Herona”
Miejsce
Imię i nazwisko
klasa
1
Olaf Kołodziński
2 B
2
Franciszek Tadrzak
1 C
3
Julia Majewska
3 A
wyróżnienie
Bartłomiej Kozieł
3 B
- „Maszyna Goldberga”Miejsce
Imię i nazwisko
klasa
1ex aequo
Adam Witkowski,
Jakub Prymus3 B
1ex aequo
Szymon Banaś,
Igor Forczewski ,
Miłosz Jasiński,
Jędrzej Zgorzelski2 B
2
Wiktoria Szmyt,
Maja Prejs,
Paulina Nadratowska
3 E
3
Amelia Merchel
3B
wyróżnienie
Piotr Piotrowski
2C
Nie były to jedyne wystawy tematyczne tego dnia! Uczniowie mogli również obejrzeć: wystawę „Miasto pszczół”, wystawę prac plastycznych konkursu „Lapbook”, a także plenerową wystawę fotografii profesora Tadeusza Korzybskiego.
Nagrodzonym we wszystkich konkursach serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Po zakończeniu oficjalnej części Święta Nauki zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych do udziału w przygotowanych przez nauczycieli i uczniów I LO grach edukacyjnych, takich jak: „Reporterzy i reporterki”, „Wodne wyzwania”, „Wiedza to potęgi klucz”, „Wodna gra terenowa”, „Escape room - PRL”, „Escape room - pierwsza pomoc”, „Escape room - otwórz się na globalne wyzwania”, „Tajny agent i sekretny przepis Pitagorasa”, a także do przeprowadzenia chemicznych doświadczeń, które przygotowała pani Mariola Szczepkowska.
Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek, w tym ciasto Tekli Bądarzewskiej, słodkości z Piekarni Cukierni Szczepkowscy, kiełbaska z grilla od Madej Wróbel Sp. Z o.o. a także atrakcyjne nagrody. Serdecznie dziękujemy naszym hojnym sponsorom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Święto Nauki w I LO minęło w świetnej atmosferze. Uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych grach edukacyjnych, z których na pewno dużo się nauczyli. My natomiast jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów ich zmagań. Jednocześnie pragniemy jeszcze raz bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację VII edycji „Powiatowego Święta Nauki im. profesora Tadeusza Korzybskiego”, w tym naszym uczniom i uczennicom oraz ich rodzicom.
Święto Nauki jest zadaniem współfinansowanym ze środków Samorządu Miasta Mława oraz Powiatu Mławskiego
Matematyka w obiektywie
W dniach 27.05.31.05.2024 r. uczestniczyliśmy z naszą zaprzyjaźnioną szkołą z Bad Oldesloe w projekcie "Matematyka w obiektywie". Wspólnie z niemiecką młodzieżą przygotowywaliśmy się do konkursu. Po wielu zabawach intergracyjnych i animacjach językowych, szukaliśmy pomysłów na "matematyczne" zdjęcia, wykorzystując profesjonalny sprzęt fotograficzny. Wyjazd na projekt polsko-niemiecki "Matematyka w obiektywie" był niezwykle inspirującym i edukacyjnym doświadczeniem. Spędziliśmy czas w dwóch miejscach: w malowniczej miejscowości Morawa oraz w tętniącym życiem Wrocławiu.
16Nasza przygoda rozpoczęła się w Morawie, małej miejscowości położonej w malowniczej okolicy. Zakwaterowani byliśmy w pałacu w Morawie, który swoim urokiem i historią wprowadził nas w wyjątkową atmosferę. Dni spędzaliśmy na różnorodnych warsztatach i zajęciach plenerowych, podczas których łączyliśmy matematykę z fotografią. Spacerując po okolicy, odkrywaliśmy naturalne formy i struktury, które można opisać za pomocą matematyki, takie jak spirale w muszlach czy symetrie w liściach. Każdego wieczoru prezentowaliśmy swoje prace i dyskutowaliśmy nad różnorodnymi podejściami do tematów matematycznych w fotografii. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów z niemieckimi uczestnikami projektu.
We Wrocławiu zwiedziliśmy Muzeum Miejskie, wzięliśmy udział w grach, które dostarczyły nam mnóstwo zabawy i śmiechu. W pałacu spotkaliśmy się z panią Melittą Sallai, która urodziła sie tutaj przed prawie stu laty. W czasie wolnym rozgrywaliśmy mecze, rozmawialiśmy, podziwialiśmy piękno Dolnego Śląska.
Wyjazd na projekt "Matematyka w obiektywie" był nie tylko okazją do nauki i rozwijania pasji, ale również do nawiązania nowych znajomości i współpracy z rówieśnikami z Niemiec. Morawa i Wrocław dostarczyły nam mnóstwa inspiracji, a zdobyta wiedza i doświadczenia na pewno zostaną z nami na długo. Był to czas pełen odkryć, kreatywności i niezapomnianych przeżyć.
Program został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Kolejne pamiątki wróciły do rodziny
17 maja w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły wraz z uczestnikami z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej w Bad Oldesloe przekazali pamiątki po byłym więźniu obozu koncentracyjnego w Neuengamme, Panu Stefanie Drozdowskim na ręce jego siostrzeńca, Pana Andrzeja Kijory.
9Pan Stefan Drozdowski (dentysta z Lubawy) został aresztowany w 1940 r. i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Neuengamme. W 1945 roku zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Po przybyciu do obozu zabrano mu osobiste przedmioty: obrączkę, zegarek kieszonkowy i pióro. Podobnie jak inne rzeczy osobiste więźniów, przedmioty Stefana Drozdowskiego trafiły po wojnie do Arolsen Archives. Dzięki poszukiwaniom młodych ludzi z obu szkół dzisiaj było możliwe przekazanie pamiątek krewnym Stefana Drozdowskiego.
To już kolejne rzeczy osobiste, które zostały znalezione w Archiwach przez uczennice i uczniów obu szkół i przekazane rodzinom byłych więźniów obozów. Szkoły współpracują w ramach kampanii #StolenMemory – wspólnego projektu edukacyjnego #PNWM i Arolsen Archives.
To była dla młodzieży żywa lekcja historii. Dziękujemy Panu Andrzejowi Kijorze za osobiste, choć bardzo bolesne wspomnienia, które są nie tylko częścią historii jego rodziny, ale także ważnym elementem naszej wspólnej przeszłości, którą musimy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Dzisiejsze przekazanie pamiątek po jego wujku było dla nas wszystkich momentem głębokiej refleksji i zadumy. Jesteśmy wdzięczni, że możemy podtrzymywać pamięć o tych, którzy przeszli przez tak ciężkie chwile, i cieszymy się, że mogliśmy uczcić ich pamięć.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu naszych uczniów: Bartosza Dzięgielewskiego, Michała Walencika, Jakuba Gołębiowskiego, Amelii Borcz oraz Mateusza Dąbrowskiego.
Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Radzie Rodziców przy I LO oraz wszystkim za obecność i wsparcie w pielęgnowaniu pamięci historycznej!
Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej
W dniach 21-26 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły oraz Kurfȕrst-Balduin Gymnasium w Mȕnstermaifeld uczestniczyła w wyjątkowej wymianie szkolnej, której celem było pogłębianie wzajemnego zrozumienia oraz eksploracja historii i kultury obu krajów. Podczas intensywnego programu wizyty, młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, pod opieką nauczycieli i przewodników.
39Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania naszej szkoły, gdzie uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach oraz wymianie doświadczeń z rówieśnikami z innego kraju. Młodzież uczestniczyła w lekcjach j. angielskiego, niemieckiego oraz chemii, gdzie wspólnie wykonywała doświadczenia i eksperymenty. Ten pierwszy kontakt z życiem szkolnym w obcym kraju okazał się niezwykle inspirujący dla wszystkich uczestników.
Następnie młodzież miała okazję spotkać się z prezydentem Gdańska, gdzie miała możliwość dyskusji na temat współpracy międzynarodowej oraz poznania historii i kultury tego miasta. Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było głębokim wglądem w dramatyczne wydarzenia minionego wieku.
Podczas dalszej części wizyty, uczestnicy odwiedzili Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, gdzie poznali bogactwo historii regionu i jego dziedzictwo kulturowe. Uczestnictwo w warsztatach artystycznych pozwoliło młodym ludziom wyrazić swoją kreatywność i zrozumienie historii poprzez sztukę.
Wizyta w Warszawie była prawdziwym szlakiem po historii Polski. Zwiedzanie Muzeum POLIN, Pawiaka oraz getta warszawskiego pozwoliło uczestnikom na głębsze zrozumienie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i holokaustu oraz docenienie siły przetrwania i pamięci.
Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej nie tylko umożliwiła uczestnikom pogłębienie wiedzy historycznej i kulturowej, ale także promowała wzajemne zrozumienie, szacunek i przyjaźń między młodymi ludźmi z obu krajów. Tego typu inicjatywy są kluczowe dla budowania mostów między narodami i promowania pokoju i współpracy na arenie międzynarodowej.
Już wkrótce wyjeżdżamy do naszych koleżanek i koegów z Niemiec.
POWIATOWE ŚWIĘTO NAUKI
Społeczność Szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego
w Mławie oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej ma zaszczyt zaprosić na Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r., które odbędzie się 05 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00 – 13:30 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. S. Wyspiańskiego 1 w Mławie.Podczas tej uroczystości zostaną przeprowadzone warsztaty, wielkoformatowe gry edukacyjne z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wręczone nagrody laureatom powiatowych konkursów:
- „Geometria w obiektywie” – konkurs matematyczno - fotograficzny,
- „Widziane w Mławie” – konkurs fotograficzny,
- „Matematyka z Grzepskim” – kahoot – konkurs wiedzy,
- Lapbook „Patron Roku 2024 - Stanisław Grzepski” – konkurs na pracę w formie lapbooka.
Święto Nauki adresowane jest do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego, którzy wezmą udział w wyżej wymienionych konkursach.
Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się
z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r. to doskonała okazja do nauki przez zabawę.Prosimy o potwierdzenie udziału wraz z informacją o ilości uczestników na adres: lo1mlawa@poczta.fm lub telefonicznie 23 654 37 15 do 20.05. 2024 r.
Zapraszamy
Podwójny sukces uczennicy
Kinga Ryska, ucz. klasy 4c, awansowała do etapów centralnych aż w 2 ogólnopolskich olimpiadach:
-IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2023/2024
-XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2023/2024
Kinga pokonała wielu uczestników, zdobyła najwyższą ilość punktów i tym samym zajęła I miejsce w etapie okręgowym.
Program olimpiady znacznie wykracza poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Bardzo szczegółowe pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, socjologia, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. Uczennica musiała wykazać się znajomością również m.in. łaciny, w postaci paremii prawniczych.
Opiekunem uczennicy jest Pani Anna Rychlicka.
Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu!!!
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozgrywkach centralnych, które odbędą się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Sukcesy naszych uczennic
Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły- Kinga Ryska z klasy 4C oraz Kornelia Lewandowska z klasy 3D- awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie.
Ponadto Kinga Ryska zakwalifikowała się także do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekunem uczennic jest Pani Anna Rychlicka. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych utalentowanych uczennic.
KOLEJNY SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY
Dobre wiadomości przekazali organizatorzy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. AMELIA BORCZ z kl.IIIA po etapie ustnym zawodów okręgowych zakwalifikowała się do finału tej olimpiady. Pod opieką Pani Anny Lempek przygotowuje się więc do udziału w etapie centralnym, który odbędzie się 23 marca w Warszawie. GRATULUJEMY i z dumą trzymamy kciuki za reprezentantkę naszej szkoły.