Doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia Jury wyłoniła laureatów, wyróżnionych
i nominowanych do wystawy.
Aktualności
„W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” - rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Fotograficzny
Rozstrzygnięcie konkursu upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
Z przyjemnością informujemy, że konkurs upamiętniający rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim został rozstrzygnięty. Poniżej publikujemy zwycięzców:
I miejsce - Zuzanna Zdrojewska (klasa IIAp) - "78 rocznica powstania w getcie warszawskim"
II miejsce - Mateusz Balcerowski (klasaIC) - "Kultura Żydów polskich"
Adam Powązka i Maja Maliszewska (klasa IA) - "Kuchnia żydowska"
III miejsce - Sylwia Smoleńska (klasa IID) -"Historia Żydów polskich"
Jury przyznało również dwa wyróżnienia:
Aleksandra Kowalska (IIBp) - "Judaizm"
Natalia Boras (IC) - "Historia społeczności żydowskiej w Mławie"
Gratulujemy zwycięzcom !!!
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Nauczyciele bibliotekarze.
Oferta edukacyjna I LO na rok szkolny 2021 / 2022
Od 17 maja zapraszamy wszystkich chętnych do składania wniosków o przyjęcie do naszego liceum. Poniżej prezentujemy ofertę edukacyjną naszej szkoły.
-1 klasa Prawno- językowa – rozszerzenia: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, drugi język obcy niemiecki (dodatkowe zajęcia – język francuski),
-1 klasa Politechniczna – rozszerzenia: matematyka, fizyka, informatyka, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Informatyczno- językowa– rozszerzenia: matematyka, język angielski informatyka, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Biznesowa – rozszerzenia: matematyka, geografia, język angielski, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Medyczna – rozszerzenia: biologia, chemia, oddział dwujęzyczny z językiem angielskim. drugi język obcy niemiecki
Klasa medyczna/dwujęzyczna : to dodatkowe (11 przez 4 lata) godziny języka angielskiego, elementy angielskiego na innych przedmiotach np. słówka angielskie na lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, wyjazdy zagraniczne uczniów. Ta metoda nauczania lepiej przygotuje młodzież do studiów, obecnie wyższe uczelnie np. na wykładach medycznych używają j.angielskiego.
Kandydaci do klasy dwujęzycznej I LO zobowiązani są złożyć w sekretariacie szkoły od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15.00 wniosek o przyjęcie do szkoły do klasy medycznej.
Krajowa Odznaka Jakości dla projektu eTwinning „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah”
Projekt „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah“ był przedsięwzięciem realizowanym w roku 2020/ 2021 w języku niemieckim i angielskim przez grupę 30 uczniów/ uczennic I LO w Mławie pod opieką nauczyciela germanisty (Edyta Dobiesz-Jąderko) i anglisty (Jolanta Mieszanek).https://ell.org.pl/poznaj-blizej-laureatow-ell-2020/
Projekt miał na celu wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Europy (krajów partnerskich) oraz utrwalenie jej w formie wirtualnego muzeum. Założeniem współpracy było podniesienie świadomości wspólnoty dziedzictwa kulturowego Europy przez uczniów z Polski (Mława), Niemiec (Hersbruck), Belgii (Opwijk) i Austrii (Mödling). Wybrane dziedziny, nad którymi pracowała młodzież to: architektura – znane zabytki jako dziedzictwo minionych pokoleń – wyrazem kunsztu polskich architektów; sztuka – obrazy wybitnych polskich malarzy – inspiracją dla młodzieży; muzea regionalne – opowiadające historię miasta i regionu; tradycje kulinarne – tradycyjne polskie potrawy; muzyka dawniej i dziś – jak zmieniały się gusta muzyczne przez pokolenia; formy zamieszkiwania – typowe dla miasta i regionu oraz system szkolnictwa ( w tym sytuacja w szkołach w czasie pandemii covid -19). Użycie dwóch języków spowodowane było udziałem w projekcie młodzieży niemieckiej i austriackiej, dla której język niemiecki jest językiem ojczystym, a jednym z celów współpracy było pogłębianie znajomości języka obcego.
Zastosowanie różnorodnych narzędzi technologicznych stworzyło uczestnikom szerokie możliwości w pracy nad projektem. Technologia i zasoby Internetu zachęcały uczniów do współpracy, kreatywności, analitycznego myślenia. Pomagały wznieść się na wyższy poziom dzięki przetwarzaniu informacji i materiałów za pomocą rozmaitych aplikacji i narzędzi internetowych. Pobudzały ciekawość, wyzwalały w uczniach motywację do działania, odpowiedzialności za wspólny rezultat – dzieło wieńczące ich dążenia.
Wirtualne muzeum zawiera różnorodne, bardzo ciekawe materiały sporządzone dzięki zastosowaniu aplikacji i narzędzi internetowych (flinga, storyjumper, canva, padlet, issuu, sway (office365), voicethread, generator kodów QR, forms (formularze Google), artsteps, meet.jit.si.). Mamy nadzieję, że będą one także interesujące dla osób odwiedzających nasze wystawy.
Link do muzeum: https://www.artsteps.com/embed/602cbb9da671e63285446982/560/315
"W obiektywie matematyka" - III edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie już po raz III organizuje Powiatowy Konkurs Fotograficzny „W obiektywie matematyka”.
Celem Konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki. Konkurs jest skierowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, którzy potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii.
Zgłoszenie do Konkursu polega na przesłaniu na adres: wobiektywiematematyka@gmail.com w tytule „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” nie więcej niż 3 zdjęć. Każde zdjęcie powinno być załącznikiem do maila, w którym należy podać: imię, nazwisko, klasę, szkołę, nazwisko opiekuna oraz TYTUŁ fotografii zawierający matematyczny opis zdjęcia.
Konkurs trwa od 19. kwietnia do 14. maja 2021 r.
Jury Konkursu wybierze laureatów oraz wytypuje prace wyróżnione, nominowane do wystawy do dnia 21. maja 2021 r.
Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej oraz zaprezentowane na wystawie czasowej w I LO Mławie.
W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody.
W załącznikach znajduje się Regulamin i Zgoda Rodziców/Opiekunów na udział w konkursie.
Organizatorzy: I LO w Mławie
Anna Brzozowska Dyrektor Marek Kiełbiński
Zastępca Agnieszka Sosnowska
Jakubowska Ewa
Kowalewski Jakub
Luks Ewa
Paszko Anna
Wojnarowska Anna
Pani Ewa Wądołowska odeszła na zasłużoną emeryturę
Spotkaniu tegorocznych maturzystów i ich wychowawców towarzyszyły wielkie emocje, ale chyba największe Pani Ewie Wądołowskiej-nauczycielce naszej szkoły, która po raz ostatni wystąpiła przed uczniami, rodzicami i nauczycielami w tej roli. Od uczniów, nauczycieli i rodziców dla odchodzącej na emeryturę Pani Ewy Wądołowskiej popłynęły słowa podziękowań za wieloletnią pracę, cierpliwość, wyrozumiałość oraz pomoc.
Serdecznie dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy. Życzymy zdrowia, wspaniałych chwil w życiu osobistym, czasu na realizację własnych marzeń i pasji. Dziękujemy !!!
Zakończenie roku szkolnego klas trzecich - film
Zachęcamy do chwili wspomnień i wzruszeń. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zakończenia roku szkolnego klas trzecich.Video(5).mov
Bez tradycyjnych akademii, uroczystych apeli, wręczania nagród. Z powodu epidemii koronawirusa tak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego klas trzecich.
Patrycja Ryska - finalistką Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.
Z przyjemnością informujemy, że Patrycja Ryska , uczennica kl. 3D otrzymała tytuł Finalisty VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.
Patrycja to bardzo uzdolniona uczennica I LO w Mławie. Jej zainteresowania to: wiedza o społeczeństwie, geografia i matematyka. Stąd wybór profilu klasy, który pozwolił jej na rozwijanie zainteresowań. Dzięki wsparciu nauczycielki WOSu, Pani Anny Rychlickiej i olbrzymiej wiedzy, Patrycja z dużym powodzeniem reprezentowała szkołę w wielu olimpiadach. Dotarła do etapu okręgowego:
- VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej
- V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie oraz
- wzięła udział w finale III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Konstytucji i o Samorządzie Terytorialnym „Tędy na Prawo”.
Gratulujemy i życzymy Patrycji kolejnych sukcesów, rozwijania swoich pasji oraz życzymy powodzenia na maturze.
Kolejny sukces Weroniki Gorlewskiej
21 kwietnia 2021 Weronika Gorlewska ucz. kl.3a naszej Szkoły uczestniczyła w Konkursie Biblijnym na etapie diecezjalnym, organizowanym przez Civitas Christiana. Treści dotyczyły wnikliwej znajomości Księgi Ezechiela i Ewangeliii św. Jana. Weronika znalazła się w elitarnym gronie uczestników etapu Ogólnopolskiego. Gratulujemy i życzymy skcesu w Finale Ogólnopolskim.
Lotniskowe Targi Zawodoznawcze
Dziś nasi uczniowie z klasy II b biorą udział w Lotniskowych Targach Zawodoznawczych w wersji online!! Targi organizuje Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie AIRPORT. Uczniowie wirtualnie pospacerują po płycie lotniska, poznają różne ciekawe osoby pracujące na lotnisku, poznają ścieżkę kariery na poszczególne stanowiska, miejsca pracy. Życzymy klasie ciekawych wrażeń!!!
Mamy ten sukces! Weronika Gorlewska finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
15 kwietnia 2021r. odbył się pisemny etap ogólnopolskich zawodów, do którego zakwalifikowała się uczennica klasy humanistycznej naszego liceum - Weronika Gorlewska. W finale olimpijskich zmagań należało napisać rozprawkę na jeden z tematów przedstawionych do wyboru, dotyczących historii literatury lub wiedzy o teatrze albo tez dokonać interpretacji porównawczej dwóch utworów poetyckich lub krótkich utworów prozą wskazanych przez organizatora - Komitet Główny przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W tym etapie Weronika swoją wypowiedzią wywalczyła sobie tytuł finalistki i zgodnie z prawem, zapewniła zwolnienie z egzaminu z języka polskiego, co jest równoznaczne z wystawieniem jej oceny najwyższej. Teraz wdzięczna wszystkim wspierającym ją podczas startów w kolejnych etapach olimpiady, będzie kibicowała swoim koleżankom i kolegom zdającym ten przedmiot na egzaminie.Uczennicy i jej polonistce Annie Lempek serdecznie gratulujemy sukcesu.
Akcja Żonkile
Z przyjemnością informujemy, że I Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Mławie przystąpiło do akcji Żonkile upamiętniajacej powstanie w getcie warszawskim. Społeczność naszej szkoły weźmie udział w wyjątkowych premierach filmowych i lietrackich na kanale YouTube oraz na Fecebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Organizatorzy przygotowali ofertę zawierającą pakiet atrakcyjnych materiałów edukacyjnych - karty prace oraz scenariusze zajęć.
Dzisiaj o godzinie 9:00 odbyła się premiera filmu "Muranów-Dzielnica Północna" na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego POLIN.
Akcję koordynują nauczyciele bibliotekarze.
Nasi absolwenci- historia szkoły
Poznajcie historię naszej szkoły - Piotr Bońkowski (na zdjęciu siedzi) uczeń Szkoły Handlowej w Mławie (dawna nazwa I LO), zdjęcie wykonane ok.1910 roku oraz jego CV konieczne w związku z przyjęciem na wydział lekarski Uniwersytetu Warszawskiego.
Nasza uczennica Weronika Gorlewska w elitarnym gronie najlepszych uczniów w kraju
Uczennica klasy IIIA Weronika Gorlewska znalazła się elitarnym gronie najlepszych uczniów w kraju. Wzięła udział w tegorocznej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego i przebojem przeszła przez kolejne jej etapy. 15 kwietnia przed Nią organizowany przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk ostatni etap - ogólnopolski, w którym udział zapewnić może tytuł laureata bądź finalisty, a co dodatkowo cieszy, zwolnienie z egzaminu maturalnego z języka polskiego. Ta niezwykle zdolna i pracowita humanistka przygotowująca się do olimpiady pod kierunkiem polonistki p. Anny Lempek musiała wykazać się dogłębną znajomością gramatyki języka polskiego, zapoznać z wieloma pozycjami lekturowymi i stworzyć przekonujące pisemne wypowiedzi argumentacyjne. Udało Jej się też zachwycić komisję podczas etapu ustnego. Wszyscy jesteśmy z Niej bardzo dumni, życzymy powodzenia i obiecujemy trzymać kciuki 15 kwietnia.
Światowy Tydzień Mózgu w naszej szkole
W naszej szkole w dniach 15 -20.03. obchodziliśmy Światowy Tydzień Mózgu. Młodzież zmagała się z różnorodnymi wyzwaniami, które okazały się nie tylko treningiem dla mózgu, ale też dobrą zabawą. W związku z nadchodzącą wiosną uczniowie poznali japońską sztukę składania papierutzw. origami. Ich zadaniem było złożenie kwiatów w tej technice.A oto najciekawsze prace:14 marca obchodziliśmy Święto Liczby Pi. Nasi uczniowie podjęli się napisania wierszy, a inspiracją było rozwinięcie dziesiętne liczby Pi, gdzie liczby kolejnych liter lub sylab odpowiadały kolejnym cyfrom liczby Pi. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko w klasach humanistycznych. Poniżej rezentujemy najciekawsze utwory. Nad projektem czuwały: Katarzyna Luks i Wioleta Nadratowska
Światowy Dzień Wody w I LO- konkurs, zabawy online, wirtualne quizy.
W związku ze Światowym Dniem Wody obchodzonym 22 marca nasza szkoła przyłączyła się do inicjatywy "ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY", którą zorganizowała Polska Akcja Humanitarna. Honorowy patronat nad naszą akcją objął Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków "WOD-KAN" Sp. z o.o. w Mławie oraz Burmistrz Miasta Mława.
W ramach obchodów tego święta przeprowadziliśmy konkurs "Woda jako cud natury", który obejmował zakres dot. sfery wodnej na kuli ziemskiej, właściwości, dostępu i jej wykorzystania. Uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia, badając właściwości fizyczne i chemiczne wody. Zwycięzcami konkursu zostali ex aequo Julia Epa z klasy I B oraz Piotr Afanasiew i Filip Bergolc z klasy II D.
Ten tydzień przypomniał nam o roli i znaczeniu wody w życiu człowieka. Lekcje wychowawcze, przeprowadzone w naszej szkole, uśiwadomiły nam, że dostęp do czystej wody jest jednym z praw człowieka, my jesteśmy za to współodpowiedzialni. Światowy Dzień Wody przygotowały: Małgorzata Bielska, Małgorzata Czarnecka i Mariola Szczepkowska.
Serdecznie dziekujemy za współpracę naszym sponsorom.
6
Wagary w naszej szkole
Pierwszy dzień wiosny przypadający 21 marca w szkołach nazywany był zwykle dniem wagarowicza. W tym roku, jak mawiają żartobliwie niektórzy, młodzież zamiast uciekać ze szkoły, ucieka z domu do szkoły.
I LO zaproponowało swoim uczniom formę wirtualną. Opatrzyło ją sensacyjnym nagłówkiem: „Wagary udaremnione! Matematyczka zamknęła uczniów w piwnicy szkoły”!. Chodzi tu rzecz jasna o zabawę w wirtualnym escape roomie. Jak to wygląda zobaczcie sami:
https://view.genial.ly/603cdefcdbdb4b0d14452aca/interactive-content-wiosna-z-matematyka-w-tle
Konkurs fotograficzny "Zima w obiektywach uczniów ILO"
Koniec zimy już nieuchronny, więc nadeszła pora na ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego - Zima w obiektywach uczniów ILO. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w naszej zabawie. Autorom prac gratulujemy wrażliwości i ciekawego spojrzenia na mroźną zimę. Wasze prace zachwyciły nas, więc trudno byłoby wybrać tylko trzy najlepsze fotografie.
Dziękujemy także głosującym, którzy wykonali za nas najtrudniejszą pracę.A oto nagrodzeni: 3. miejsce zdjęcie autorstwa Wiktorii Więckowskiej uczennicy klasy 2a 2. miejsce zdjęcie autorstwa Olgi Lubowiedzkiej uczennicy klasy 2a 1. miejsce zdjęcie autorstwa Oli Zawadzkiej uczennicy klasy 2 Ep. Jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy w piątek po odbiór nagród do sali nr 26 o godz, 14. 45.Organizatorzy konkursu: Bartosz Krajewski, Izabela Krzykowska, Karolina Kubich, Amelia Matraszek, Maria Nowakowska, Wioleta Nadratowska i Grażyna Chlastosz
Wyróżnienie dla naszej szkoły w IV edycji Konkursu Zrób-my Nasz-film
Uczniowie naszej szkoły z klas - 1b- Ignacy Korzeniewski , 2a- Anna Korzeniewska i Wiktoria Więckowska oraz 3b- Nikola Pasymowska i Julia Wrzeszcz wzięli udział w IV Edycji Konkursu Zrób-my Nasz-Film "Historie zapisane w obrazie" 2020 -2021.
Zapraszamy do obejrzenia filmu:
https://drive.google.com/file/d/1ktwhGa2rmQbqcqpoB0e7MbyfQ0XW_k-q/view
Walentynki matematyczne
Walentynki matematyczne wykonane przez naszych uczniów. Łamigłówki matematyczne to doskonały sposób na zachęcenie uczniów do nauki przedmiotu.
Nasza szkoła ma ponad 100 lat
Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim. Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO. Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.
Misja szkoły:
Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata,
byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną
drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością.
Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.
- Nadrzędną wartością, którą się kierujemy sie w naszej pracy jest drugi człowiek- jego potrzeby i oczekiwania.
- Nadrzędnym celem naszej szkoły jest jak najpełniejszy rozwój człowieka obejmujący jego uczucia, emocje oraz sprawność fizyczną i dbałość o zdrowie, a także przygotowanie do życia w zgodzie z ludźmi, przyroda i samym sobą.
- Przygotowujemy uczniów do pełnienia rożnych ról przez szacunek dla wspólnego dobra poznawanie tradycji narodowych i dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie postaw patriotycznych.
- Opieramy swoje działania na takich wartościach jak miłość, wolność i tolerancja.
- Propagujemy pogląd ze nauka jest procesem trwającym całe życie.
Aktualności
„W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” - rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Fotograficzny
Doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia Jury wyłoniła laureatów, wyróżnionych
i nominowanych do wystawy.
Rozstrzygnięcie konkursu upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
Z przyjemnością informujemy, że konkurs upamiętniający rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim został rozstrzygnięty. Poniżej publikujemy zwycięzców:
I miejsce - Zuzanna Zdrojewska (klasa IIAp) - "78 rocznica powstania w getcie warszawskim"
II miejsce - Mateusz Balcerowski (klasaIC) - "Kultura Żydów polskich"
Adam Powązka i Maja Maliszewska (klasa IA) - "Kuchnia żydowska"
III miejsce - Sylwia Smoleńska (klasa IID) -"Historia Żydów polskich"
Jury przyznało również dwa wyróżnienia:
Aleksandra Kowalska (IIBp) - "Judaizm"
Natalia Boras (IC) - "Historia społeczności żydowskiej w Mławie"
Gratulujemy zwycięzcom !!!
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Nauczyciele bibliotekarze.
Oferta edukacyjna I LO na rok szkolny 2021 / 2022
Od 17 maja zapraszamy wszystkich chętnych do składania wniosków o przyjęcie do naszego liceum. Poniżej prezentujemy ofertę edukacyjną naszej szkoły.
-1 klasa Prawno- językowa – rozszerzenia: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, drugi język obcy niemiecki (dodatkowe zajęcia – język francuski),
-1 klasa Politechniczna – rozszerzenia: matematyka, fizyka, informatyka, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Informatyczno- językowa– rozszerzenia: matematyka, język angielski informatyka, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Biznesowa – rozszerzenia: matematyka, geografia, język angielski, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Medyczna – rozszerzenia: biologia, chemia, oddział dwujęzyczny z językiem angielskim. drugi język obcy niemiecki
Klasa medyczna/dwujęzyczna : to dodatkowe (11 przez 4 lata) godziny języka angielskiego, elementy angielskiego na innych przedmiotach np. słówka angielskie na lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, wyjazdy zagraniczne uczniów. Ta metoda nauczania lepiej przygotuje młodzież do studiów, obecnie wyższe uczelnie np. na wykładach medycznych używają j.angielskiego.
Kandydaci do klasy dwujęzycznej I LO zobowiązani są złożyć w sekretariacie szkoły od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15.00 wniosek o przyjęcie do szkoły do klasy medycznej.
Krajowa Odznaka Jakości dla projektu eTwinning „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah”
Projekt „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah“ był przedsięwzięciem realizowanym w roku 2020/ 2021 w języku niemieckim i angielskim przez grupę 30 uczniów/ uczennic I LO w Mławie pod opieką nauczyciela germanisty (Edyta Dobiesz-Jąderko) i anglisty (Jolanta Mieszanek).https://ell.org.pl/poznaj-blizej-laureatow-ell-2020/
Projekt miał na celu wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Europy (krajów partnerskich) oraz utrwalenie jej w formie wirtualnego muzeum. Założeniem współpracy było podniesienie świadomości wspólnoty dziedzictwa kulturowego Europy przez uczniów z Polski (Mława), Niemiec (Hersbruck), Belgii (Opwijk) i Austrii (Mödling). Wybrane dziedziny, nad którymi pracowała młodzież to: architektura – znane zabytki jako dziedzictwo minionych pokoleń – wyrazem kunsztu polskich architektów; sztuka – obrazy wybitnych polskich malarzy – inspiracją dla młodzieży; muzea regionalne – opowiadające historię miasta i regionu; tradycje kulinarne – tradycyjne polskie potrawy; muzyka dawniej i dziś – jak zmieniały się gusta muzyczne przez pokolenia; formy zamieszkiwania – typowe dla miasta i regionu oraz system szkolnictwa ( w tym sytuacja w szkołach w czasie pandemii covid -19). Użycie dwóch języków spowodowane było udziałem w projekcie młodzieży niemieckiej i austriackiej, dla której język niemiecki jest językiem ojczystym, a jednym z celów współpracy było pogłębianie znajomości języka obcego.
Zastosowanie różnorodnych narzędzi technologicznych stworzyło uczestnikom szerokie możliwości w pracy nad projektem. Technologia i zasoby Internetu zachęcały uczniów do współpracy, kreatywności, analitycznego myślenia. Pomagały wznieść się na wyższy poziom dzięki przetwarzaniu informacji i materiałów za pomocą rozmaitych aplikacji i narzędzi internetowych. Pobudzały ciekawość, wyzwalały w uczniach motywację do działania, odpowiedzialności za wspólny rezultat – dzieło wieńczące ich dążenia.
Wirtualne muzeum zawiera różnorodne, bardzo ciekawe materiały sporządzone dzięki zastosowaniu aplikacji i narzędzi internetowych (flinga, storyjumper, canva, padlet, issuu, sway (office365), voicethread, generator kodów QR, forms (formularze Google), artsteps, meet.jit.si.). Mamy nadzieję, że będą one także interesujące dla osób odwiedzających nasze wystawy.
Link do muzeum: https://www.artsteps.com/embed/602cbb9da671e63285446982/560/315
"W obiektywie matematyka" - III edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie już po raz III organizuje Powiatowy Konkurs Fotograficzny „W obiektywie matematyka”.
Celem Konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki. Konkurs jest skierowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, którzy potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii.
Zgłoszenie do Konkursu polega na przesłaniu na adres: wobiektywiematematyka@gmail.com w tytule „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” nie więcej niż 3 zdjęć. Każde zdjęcie powinno być załącznikiem do maila, w którym należy podać: imię, nazwisko, klasę, szkołę, nazwisko opiekuna oraz TYTUŁ fotografii zawierający matematyczny opis zdjęcia.
Konkurs trwa od 19. kwietnia do 14. maja 2021 r.
Jury Konkursu wybierze laureatów oraz wytypuje prace wyróżnione, nominowane do wystawy do dnia 21. maja 2021 r.
Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej oraz zaprezentowane na wystawie czasowej w I LO Mławie.
W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody.
W załącznikach znajduje się Regulamin i Zgoda Rodziców/Opiekunów na udział w konkursie.
Organizatorzy: I LO w Mławie
Anna Brzozowska Dyrektor Marek Kiełbiński
Zastępca Agnieszka Sosnowska
Jakubowska Ewa
Kowalewski Jakub
Luks Ewa
Paszko Anna
Wojnarowska Anna
Pani Ewa Wądołowska odeszła na zasłużoną emeryturę
Spotkaniu tegorocznych maturzystów i ich wychowawców towarzyszyły wielkie emocje, ale chyba największe Pani Ewie Wądołowskiej-nauczycielce naszej szkoły, która po raz ostatni wystąpiła przed uczniami, rodzicami i nauczycielami w tej roli. Od uczniów, nauczycieli i rodziców dla odchodzącej na emeryturę Pani Ewy Wądołowskiej popłynęły słowa podziękowań za wieloletnią pracę, cierpliwość, wyrozumiałość oraz pomoc.
Serdecznie dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy. Życzymy zdrowia, wspaniałych chwil w życiu osobistym, czasu na realizację własnych marzeń i pasji. Dziękujemy !!!
Zakończenie roku szkolnego klas trzecich - film
Zachęcamy do chwili wspomnień i wzruszeń. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zakończenia roku szkolnego klas trzecich.Video(5).mov
Bez tradycyjnych akademii, uroczystych apeli, wręczania nagród. Z powodu epidemii koronawirusa tak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego klas trzecich.
Patrycja Ryska - finalistką Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.
Z przyjemnością informujemy, że Patrycja Ryska , uczennica kl. 3D otrzymała tytuł Finalisty VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.
Patrycja to bardzo uzdolniona uczennica I LO w Mławie. Jej zainteresowania to: wiedza o społeczeństwie, geografia i matematyka. Stąd wybór profilu klasy, który pozwolił jej na rozwijanie zainteresowań. Dzięki wsparciu nauczycielki WOSu, Pani Anny Rychlickiej i olbrzymiej wiedzy, Patrycja z dużym powodzeniem reprezentowała szkołę w wielu olimpiadach. Dotarła do etapu okręgowego:
- VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej
- V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie oraz
- wzięła udział w finale III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Konstytucji i o Samorządzie Terytorialnym „Tędy na Prawo”.
Gratulujemy i życzymy Patrycji kolejnych sukcesów, rozwijania swoich pasji oraz życzymy powodzenia na maturze.
Kolejny sukces Weroniki Gorlewskiej
21 kwietnia 2021 Weronika Gorlewska ucz. kl.3a naszej Szkoły uczestniczyła w Konkursie Biblijnym na etapie diecezjalnym, organizowanym przez Civitas Christiana. Treści dotyczyły wnikliwej znajomości Księgi Ezechiela i Ewangeliii św. Jana. Weronika znalazła się w elitarnym gronie uczestników etapu Ogólnopolskiego. Gratulujemy i życzymy skcesu w Finale Ogólnopolskim.
Lotniskowe Targi Zawodoznawcze
Dziś nasi uczniowie z klasy II b biorą udział w Lotniskowych Targach Zawodoznawczych w wersji online!! Targi organizuje Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie AIRPORT. Uczniowie wirtualnie pospacerują po płycie lotniska, poznają różne ciekawe osoby pracujące na lotnisku, poznają ścieżkę kariery na poszczególne stanowiska, miejsca pracy. Życzymy klasie ciekawych wrażeń!!!
Mamy ten sukces! Weronika Gorlewska finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
15 kwietnia 2021r. odbył się pisemny etap ogólnopolskich zawodów, do którego zakwalifikowała się uczennica klasy humanistycznej naszego liceum - Weronika Gorlewska. W finale olimpijskich zmagań należało napisać rozprawkę na jeden z tematów przedstawionych do wyboru, dotyczących historii literatury lub wiedzy o teatrze albo tez dokonać interpretacji porównawczej dwóch utworów poetyckich lub krótkich utworów prozą wskazanych przez organizatora - Komitet Główny przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W tym etapie Weronika swoją wypowiedzią wywalczyła sobie tytuł finalistki i zgodnie z prawem, zapewniła zwolnienie z egzaminu z języka polskiego, co jest równoznaczne z wystawieniem jej oceny najwyższej. Teraz wdzięczna wszystkim wspierającym ją podczas startów w kolejnych etapach olimpiady, będzie kibicowała swoim koleżankom i kolegom zdającym ten przedmiot na egzaminie.Uczennicy i jej polonistce Annie Lempek serdecznie gratulujemy sukcesu.
Akcja Żonkile
Z przyjemnością informujemy, że I Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Mławie przystąpiło do akcji Żonkile upamiętniajacej powstanie w getcie warszawskim. Społeczność naszej szkoły weźmie udział w wyjątkowych premierach filmowych i lietrackich na kanale YouTube oraz na Fecebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Organizatorzy przygotowali ofertę zawierającą pakiet atrakcyjnych materiałów edukacyjnych - karty prace oraz scenariusze zajęć.
Dzisiaj o godzinie 9:00 odbyła się premiera filmu "Muranów-Dzielnica Północna" na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego POLIN.
Akcję koordynują nauczyciele bibliotekarze.
Nasi absolwenci- historia szkoły
Poznajcie historię naszej szkoły - Piotr Bońkowski (na zdjęciu siedzi) uczeń Szkoły Handlowej w Mławie (dawna nazwa I LO), zdjęcie wykonane ok.1910 roku oraz jego CV konieczne w związku z przyjęciem na wydział lekarski Uniwersytetu Warszawskiego.
Nasza uczennica Weronika Gorlewska w elitarnym gronie najlepszych uczniów w kraju
Uczennica klasy IIIA Weronika Gorlewska znalazła się elitarnym gronie najlepszych uczniów w kraju. Wzięła udział w tegorocznej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego i przebojem przeszła przez kolejne jej etapy. 15 kwietnia przed Nią organizowany przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk ostatni etap - ogólnopolski, w którym udział zapewnić może tytuł laureata bądź finalisty, a co dodatkowo cieszy, zwolnienie z egzaminu maturalnego z języka polskiego. Ta niezwykle zdolna i pracowita humanistka przygotowująca się do olimpiady pod kierunkiem polonistki p. Anny Lempek musiała wykazać się dogłębną znajomością gramatyki języka polskiego, zapoznać z wieloma pozycjami lekturowymi i stworzyć przekonujące pisemne wypowiedzi argumentacyjne. Udało Jej się też zachwycić komisję podczas etapu ustnego. Wszyscy jesteśmy z Niej bardzo dumni, życzymy powodzenia i obiecujemy trzymać kciuki 15 kwietnia.
Światowy Tydzień Mózgu w naszej szkole
W naszej szkole w dniach 15 -20.03. obchodziliśmy Światowy Tydzień Mózgu. Młodzież zmagała się z różnorodnymi wyzwaniami, które okazały się nie tylko treningiem dla mózgu, ale też dobrą zabawą. W związku z nadchodzącą wiosną uczniowie poznali japońską sztukę składania papierutzw. origami. Ich zadaniem było złożenie kwiatów w tej technice.A oto najciekawsze prace:14 marca obchodziliśmy Święto Liczby Pi. Nasi uczniowie podjęli się napisania wierszy, a inspiracją było rozwinięcie dziesiętne liczby Pi, gdzie liczby kolejnych liter lub sylab odpowiadały kolejnym cyfrom liczby Pi. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko w klasach humanistycznych. Poniżej rezentujemy najciekawsze utwory. Nad projektem czuwały: Katarzyna Luks i Wioleta Nadratowska
Światowy Dzień Wody w I LO- konkurs, zabawy online, wirtualne quizy.
W związku ze Światowym Dniem Wody obchodzonym 22 marca nasza szkoła przyłączyła się do inicjatywy "ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY", którą zorganizowała Polska Akcja Humanitarna. Honorowy patronat nad naszą akcją objął Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków "WOD-KAN" Sp. z o.o. w Mławie oraz Burmistrz Miasta Mława.
W ramach obchodów tego święta przeprowadziliśmy konkurs "Woda jako cud natury", który obejmował zakres dot. sfery wodnej na kuli ziemskiej, właściwości, dostępu i jej wykorzystania. Uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia, badając właściwości fizyczne i chemiczne wody. Zwycięzcami konkursu zostali ex aequo Julia Epa z klasy I B oraz Piotr Afanasiew i Filip Bergolc z klasy II D.
Ten tydzień przypomniał nam o roli i znaczeniu wody w życiu człowieka. Lekcje wychowawcze, przeprowadzone w naszej szkole, uśiwadomiły nam, że dostęp do czystej wody jest jednym z praw człowieka, my jesteśmy za to współodpowiedzialni. Światowy Dzień Wody przygotowały: Małgorzata Bielska, Małgorzata Czarnecka i Mariola Szczepkowska.
Serdecznie dziekujemy za współpracę naszym sponsorom.
6
Wagary w naszej szkole
Pierwszy dzień wiosny przypadający 21 marca w szkołach nazywany był zwykle dniem wagarowicza. W tym roku, jak mawiają żartobliwie niektórzy, młodzież zamiast uciekać ze szkoły, ucieka z domu do szkoły.
I LO zaproponowało swoim uczniom formę wirtualną. Opatrzyło ją sensacyjnym nagłówkiem: „Wagary udaremnione! Matematyczka zamknęła uczniów w piwnicy szkoły”!. Chodzi tu rzecz jasna o zabawę w wirtualnym escape roomie. Jak to wygląda zobaczcie sami:
https://view.genial.ly/603cdefcdbdb4b0d14452aca/interactive-content-wiosna-z-matematyka-w-tle
Konkurs fotograficzny "Zima w obiektywach uczniów ILO"
Koniec zimy już nieuchronny, więc nadeszła pora na ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego - Zima w obiektywach uczniów ILO. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w naszej zabawie. Autorom prac gratulujemy wrażliwości i ciekawego spojrzenia na mroźną zimę. Wasze prace zachwyciły nas, więc trudno byłoby wybrać tylko trzy najlepsze fotografie.
Dziękujemy także głosującym, którzy wykonali za nas najtrudniejszą pracę.A oto nagrodzeni: 3. miejsce zdjęcie autorstwa Wiktorii Więckowskiej uczennicy klasy 2a 2. miejsce zdjęcie autorstwa Olgi Lubowiedzkiej uczennicy klasy 2a 1. miejsce zdjęcie autorstwa Oli Zawadzkiej uczennicy klasy 2 Ep. Jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy w piątek po odbiór nagród do sali nr 26 o godz, 14. 45.Organizatorzy konkursu: Bartosz Krajewski, Izabela Krzykowska, Karolina Kubich, Amelia Matraszek, Maria Nowakowska, Wioleta Nadratowska i Grażyna Chlastosz
Wyróżnienie dla naszej szkoły w IV edycji Konkursu Zrób-my Nasz-film
Uczniowie naszej szkoły z klas - 1b- Ignacy Korzeniewski , 2a- Anna Korzeniewska i Wiktoria Więckowska oraz 3b- Nikola Pasymowska i Julia Wrzeszcz wzięli udział w IV Edycji Konkursu Zrób-my Nasz-Film "Historie zapisane w obrazie" 2020 -2021.
Zapraszamy do obejrzenia filmu:
https://drive.google.com/file/d/1ktwhGa2rmQbqcqpoB0e7MbyfQ0XW_k-q/view
Walentynki matematyczne
Walentynki matematyczne wykonane przez naszych uczniów. Łamigłówki matematyczne to doskonały sposób na zachęcenie uczniów do nauki przedmiotu.